Obec Radějov se rozhodla uspořádat I. ročník výtvarného sympozia, které má navázat na umělecké tradice regionu reprezentované, mimo přirozenou lidovou krásu slováckých krojů a starých staveb, především bratry Úprkovými z obce Kněždub, Antonem Frolkou, šlapanickým rodákem Aloisem Kalvodou a světoznámým francouzským sochařem Augustem Rodinem, kteří v našem kraji žili, tvořili, navštěvovali jej a obdivovali.
Sympozium bylo pořádáno na téma KRAJINA ALOISE KALVODY.
Zahájení sympozia 10.7., pracovní týden 17. - 24.7. Ve dnech 17. - 24.7. se mohli občané a příznivci Radějova v obci a okolí setkat s výtvarníky, kteří si předsevzali, že zachytí náš kraj a současnost v kresbě a malbě. Všichni zájemci měli možnostshlédnout výstavu, která 24.7. uzavřela malířské sympozium a za účasti autorů představila jejich výtvarné práce. Výstava byla otevřena vernisáží v ZŠ Radějov. Při slavnostním zahájení vystoupil pěvecký sbor z Radějova a CM Strážničan.
ÚČASTNÍCI MALÍŘSKÉHO SYMPOZIA: Foto + kontakty malířů
akad. mal. Blažena Uiberlayová -v letech 1966-1970 studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uh. Hradišti. V letech 1970-1976 pokračovala ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů A. Fišárka a A. Pederlíka. V roce 1993 se stává členkou SVUM Hodonín a účastní se pravidelných výstav této skupiny umělců. Věnuje se nastupující generaci výtvarníků -vyučuje malbu a kreslení na SUPŠ v Uh. Hradišti.
Jiří Hudeček -malíř a grafik se v letech 1975-1992 věnoval mladým výtvarníkům jako učitel oboru užité malby na SUPŠ v Uh. Hradišti. Nyní má malbu jako svobodné povolání. Jeho tématem jsou často figurální kompozice čerpající z každodenního rodinného života nebo náměty zátiší s běžnými podměty z domácnosti. Jako krajinář vyhledává obdobné motivy, okraje lesů, meandry nebo nostalgické pohledy do starých dvorků.
akad. mal. Petra Seidlová -malířka se zabývá především malbou pro kterou hledá podněty v přírodě. Přírodu pojímá monumentálně a figuru vidí anonymně, spíše jako symbol životnosti. Hledá v jakési vesmírné nekonečnosti podstatu řádu, kterému podléhá příroda a život ve všech souvislostech fyzikálního a duchovního bytí v mezích matematických závislostí i filozofických úvah, bez přerušení vzájemných souvislostí.
Patrik Hábl, Mgr. A.-ze Zlínska, nyní pedagogicky i výtvarně činný v Praze, se v posledních letech své tvorby pohybuje v abstraktní poloze a prezentuje se často meditativními cykly rastrů, kruhů a bublin. Výtvarník experimentuje s působením promyšlených geometrických struktur, s kombinací barev. V citlivých uměleckých formulacích se odhaluje snaha o pronikání různých rovin vnímání a významu.
Antonín Mach Mgr. A. -zpracovává přírodní náměty formou nadsazené naturalistické malby se střídavou dynamičností tvarů, světel a ponurou barevností. Přírodní struktury a průhledy do reálného prostoru jsou kontrastem minulých dějů s nespoutanými živly, ohněm, vodou, ovzduším. Pro výtvarníka je podstatnou tvůrčí doménou inspirace přírodou.
Milan Raška PaeDr. -vystudoval obor výtvarná výchova na PFMU v Brně, ale jeho zájem se již během studií upíná k výtvarné tvorbě. Uplatňuje organizační talent při aktivitách výtvarných sdružení. Ve své tvorbě vychází z realistické inspirace krajinou a často ženou. Perfektní zvládnutí vizuální tvorby reality jej inspiruje k tvorbě, kde se významové struktury prolínají a nabývají mnohorozměrných výpovědí.
Text Radějovský Zpravodaj. Text ze Slovácka Text Bílé Karpaty Text Bílé Karp.2 Text Bílé Karp.3